Zakup domu a podatek – o czym należy pamiętać?

Inwestowanie w nieruchomości w ostatnich latach stawało się coraz bardziej popularne. Jeżeli myślimy o kupnie domu, musimy jednak wziąć pod uwagę kwestie podatkowe, które często bywają dla nas niejasne. Odpowiedź na pytanie, ile wynosi podatek od zakupu domu, nie jest wcale jednoznaczna. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że podatków od samej transakcji może być kilka. Czytając ten artykuł, dowiesz się, na jaki podatek od kupna domu musisz się przygotować w swojej sytuacji.

Zakup domu a podatek od nieruchomości VAT

Jeżeli decydujemy się na kupno domu z rynku pierwotnego, wartość podatku VAT jest już wliczona w cenę nieruchomości – sytuacja jest więc prostsza. Jego stawka uzależniona jest od wielkości powierzchni nabywanego budynku. W przypadku, gdy nie przekracza ona 150 m², wysokość podatku będzie plasowała się na niższym pułapie i wyniesie 8%. Jeśli zaś nasza nieruchomość jest większa, wtedy stawka VAT wzrośnie do 23%.

W przypadku, gdy jesteśmy przedsiębiorcami, a zakupioną nieruchomość będziemy wykorzystywać do naszej działalności gospodarczej, przysługuje nam pewna ulga. Jeżeli lokal przeznaczymy na biuro bądź pod wynajem lub po prostu będzie on ściśle związany z naszą działalnością, mamy prawo do odliczenia podatku VAT. W takiej sytuacji musimy zostać zgłoszeni jako czynni podatnicy podatku VAT – niezależnie od tego, czy zakupy dokonujemy na kredyt czy nie.

Z reguły nie jesteśmy zobowiązani do opłacenia go także wtedy, gdy dokonujemy zakupu domu na rynku wtórnym, chociaż istnieją wyjątki.

Zakup domu a podatek PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych

Jeśli planujemy zakup domu, podatek od wzbogacenia (PCC) jest czymś, co powinniśmy wziąć pod uwagę. Kupując dom z rynku wtórnego, staje się on obligatoryjny. Standardowo jest to 2% rynkowej wartości zakupionej nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że Urząd Skarbowy może zakwestionować ustaloną wysokość ceny. Dzieje się tak wówczas, gdy znacznie odbiega ona od średniej rynkowej. Wszczęte zostaje postępowanie, podczas którego należy uargumentować powód niższej kwoty.

Podatek PCC będziemy musieli zapłacić także wtedy, gdy nabywamy dom z rynku pierwotnego na kredyt, jednak wyniesie on wówczas jedynie 19 złotych.

Kiedy będziemy zwolnieni z konieczności jego zapłaty? Jest to możliwe, jeśli kupujemy dom z rynku wtórnego od przedsiębiorcy, który spełnia następujące warunki – jest czynnym płatnikiem podatku VAT, a nieruchomość sprzedaje po stawce ZW.

Warto pamiętać, że to, na kogo spadnie odpowiedzialność zapłaty omawianego podatku, nie jest ustalone prawnie. Najczęściej oczywiście robi to kupujący, aczkolwiek może to być przedmiotem negocjacji.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy zapłacenie podatku PCC nas obowiązuje, możemy w takiej sytuacji złożyć wniosek do właściwego nam Urzędu Skarbowego. Jednak na odpowiedź będziemy musieli poczekać nawet do 3 miesięcy lub dłużej.

Zakup nieruchomości – jaki podatek należy jeszcze uwzględnić?

W przypadku nabycia domu, w zależności od opisanych sytuacji, zapłacimy wyłącznie podatki VAT i PPC, jednak nie będą one obowiązkowe tylko w obliczu nabywania posiadłości. Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacimy również wówczas, gdy dom jest przedmiotem darowizny bądź spadku.

Jego wysokość zależy jednak od kilku czynników. Pod uwagę bierze się takie kwestie jak stopień pokrewieństwa między stronami. Im bliżej osoby będą ze sobą spokrewnione, tym mniejszy obowiązuje je podatek PCC.

Jak widać, obliczenie prawidłowej wysokości podatku bywa niekiedy bardzo trudne. Z tego powodu warto wybrać się z taką sprawą do notariusza, który weźmie pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki.

Ważną informacją, o której nie należy zapominać jest również fakt, że prawo zabrania podwójnego opodatkowywania nieruchomości. Oznacza to, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której będziemy zobowiązani zapłacić zarówno podatek VAT, jak i PCC. Nie istnieje sposób na całkowite uniknięcie podatków za nabycie nieruchomości. Zakup domu a podatek są ze sobą ściśle związane.