Wykończenie domu – na co warto zwrócić uwagę?

Wykończenie domu to właściwie ostatni etap przygotowania nieruchomości do użytku. Mimo że jest to zdecydowanie jeden z przyjemniejszych momentów w czasie budowy domu, to nie oznacza to, że nie występują w związku z tym pewne problemy. Najważniejszą kwestię jeśli chodzi o wykończenie domu, stanowi odpowiednie zaplanowanie prac. W przypadku pominięcia przygotowania jakiegokolwiek planu całość może kosztować bardzo dużo. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje wykończenie domu, a także jakie kroki należy po kolei podjąć, żeby osiągnąć zamierzone efekty?

Wykończenie domu krok po kroku

Jeżeli chodzi o wykończenie domu, zakres prac może obejmować ogrom czynności, ponieważ to słowo ma tak naprawdę bardzo szerokie znaczenie. Przykładowo – wykończenie deweloperskie oznacza, że takie elementy, jak instalacje elektryczne, czy wodne są już skończone.

W pierwszej kolejności niezbędne będzie zajęcie się między innymi podłogami, a dokładniej położeniem odpowiedniej warstwy nośnej, a także ścianami działowymi. To właśnie na tym etapie należy ostatecznie ustalić, w jaki sposób zostanie podzielone wnętrze. Kolejnym krokiem będzie ułożenie różnego rodzaju instalacji – elektrycznej, kanalizacyjnej czy wodnej. To na tym etapie montowane są wszelkie kable i rury ze względu na to, że potem zostaną zasłonięte. Dobrym pomysłem może okazać się zrobienie im zdjęć, żeby w razie potrzeby móc je później łatwiej znaleźć. Kolejny etap wykończenia domu stanowi położenie izolacji, którą dobierzemy na podstawie podłoża, na jakim znajduje się podłoga.

Następne jest tynkowanie, które zalicza się do prac na mokro. Oznacza to, że szybkość ukończenia tego typu czynności może zależeć również od pogody, dlatego warto wcześniej zastanowić się, w jakim okresie najlepiej przeprowadzać takie działania, żeby osiągnąć lepsze efekty. Po tynkowaniu przychodzi czas na montaż parapetów wewnętrznych. Na powierzchniach betonów, które są już na to gotowe, można także zacząć układanie płytek. Następne na liście powinno być zagruntowanie ścian oraz ich pomalowanie.

Kolejnym krokiem jest układanie paneli podłogowych lub innego rodzaju przykrycia podłogi. Należy pamiętać, że wykonuje się tego typu prace, kiedy w budynku nie ma już żadnej wilgoci. Bardzo ważny etap stanowi również montaż wszystkich drzwi. Kolejne jest finalne przygotowanie parkietu za pomocą polerowania i szlifowania, jeśli został zrobiony z drewna. Natomiast z prac typowo wykończeniowych na ścianach pozostaje ich drugie malowanie. Ostatni krok to instalacja sprzętów elektronicznych, a także mebli.

Na każdym etapie wykończenia domu należy zadbać o odpowiednie warunki na terenie budowy, ponieważ takie czynniki, jak temperatura czy wilgoć mają bezpośredni wpływ na skuteczność podejmowanych działań. Oprócz tego dobrze jest na bieżąco dbać o porządek w miejscu pracy.

Nowoczesne wykończenie domu

Ostatni etap wykończenia polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego wystroju i umeblowaniu, co stanowi moment, gdy domownicy dostosowują wygląd posiadanego domu do własnego charakteru. Szczególnie popularne są nowoczesne wykończenia, które świetnie prezentują się w przypadku świeżo wybudowanych nieruchomości. W przypadku tego etapu nie trzeba aż tak się martwić, ponieważ takie elementy, jak urządzenia elektryczne czy meble najłatwiej będzie wymienić.

Ile kosztuje wykończenie domu?

Trudno jest jednoznacznie oszacować koszty wykończenia domu, ponieważ na finalną cenę tego przedsięwzięcia wpływa bardzo wiele różnych czynników, na przykład powierzchnia. Oprócz tego ogromne znaczenie ma również to, w jakim mieście znajduje się budynek. Jednak przyjmuje się, że aktualnie koszty wykończenia domu o powierzchni około 100 m² wynoszą około 80 tysięcy zł. Jednak tak jak zostało wspomniane wyżej, bardzo trudno jest oszacować dokładny koszt bez znajomości szczegółów. Nie ulega jednak wątpliwości, że w trakcie wykańczania domu bardzo łatwo stracić kontrolę finansową, właśnie dlatego niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie całego przedsięwzięcia.