O co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania?

O co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania jest bardzo poważną decyzją, która będzie miała ogromny wpływ na kolejne lata Twojego życia. Należy więc podchodzić do tej kwestii z rozwagą i nie dać ponieść się emocjom. Zarówno wybór mieszkania, jak i dewelopera, z którego usług zamierzasz korzystać, powinien być przemyślany. Przedsiębiorca, który umożliwi Ci zamieszkanie w domu Twoich marzeń, powinien wykazywać się wyrozumiałością i dokładnością w wykonywaniu swoich obowiązków. Ważne jest również terminowe wywiązywanie się z umów i pozostawanie w stałym kontakcie z usługobiorcą.

Decydując się na kupno mieszkania, zwykle mamy określone oczekiwania. Nie zawsze jednak udaje się, aby wszystkie zostały spełnione. Jeśli zależy Ci na kupnie lokalu najbardziej zbliżonego do tego z Twojej wizji, poniżej przedstawimy Ci, o co pytać przy zakupie mieszkania od dewelopera.

Na początku — prospekt informacyjny

Zgodnie z polskim prawem, jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej, deweloper powinien przedstawić Ci tzw. prospekt informacyjny. Powinny w nim być zawarte podstawowe informacje o samym deweloperze oraz o planowanym przez niego przedsięwzięciu budowlanym i o innych nieruchomościach, których budowa planowana jest w promieniu kilometra od inwestycji. Dowiesz się, jaki jest sposób finansowania inwestycji — czy deweloper pokrywa je z własnych środków, czy korzysta z kredytu hipotecznego. Jest to dokument, który ma pomóc Ci w decyzji o podjęciu współpracy z danym deweloperem. Po zapoznaniu się z treścią prospektu zapytaj dewelopera, czy sposób finansowania inwestycji jest dalej aktualny, czy może deweloper zamierza go zmienić, nie informując Cię o tym.

Potrzebne dokumenty

Zapytaj również o legalność realizowanej inwestycji i poproś o dokumenty potwierdzające tę legalność. Mowa tutaj o pozwoleniu na budowę, świadectwie energetycznym budynku czy protokole odbioru przyłączy.

Czy remont będzie konieczny?

Nikt nie chce kupować przysłowiowego kota w worku, dlatego poproś dewelopera o przedstawienie Ci rzutu lokalu i zapytaj o planowany standard wykończenia. Dzięki temu dowiesz się, co pozostanie Ci do zrobienia w mieszkaniu. Zorientuj się, czy jako nabywcy mieszkania przysługują Ci przynależności takie jak garaż, strych albo komórka lokatorska.

Detale są ważne

Przy kupnie mieszkania uwagę należy zwracać na każdy szczegół. Dowiedz się, jakie będą okna, drzwi oraz panele podłogowe. Zwróć uwagę na jakość wykorzystywanych materiałów.

Koszty administracyjne

Nie każdy deweloper godzi się na negocjacje, jednak warto zapytać o ostateczną cenę lokalu, w którego posiadanie chcemy wejść. Należy też zapytać o przewidywane koszty użytkowania mieszkania, czyli wysokość czynszu, kosztów związanych z utrzymaniem części wspólnych, dróg lub chodników.

Nawet o tych na pierwszy rzut oka oczywistych kwestiach łatwo zapomnieć w ferworze emocji związanych z zakupem domu. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego postanowiliśmy zawrzeć tutaj kilka najważniejszych z nich, byś nie musiał dłużej zastanawiać się, o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera.