Jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie domu?

Dla każdego, kto kiedykolwiek przymierzał się do zakupu domu, finalizacja transakcji jest momentem prawdziwego świętowania. Zwłaszcza, gdy ma być to nasze stałe miejsce zamieszkania, wyczekujemy dopełnienia formalności. Nierzadko wizja kompletowania i przygotowywania potrzebnych do tego dokumentów budzi jednak niepokój – jeśli będziemy mieć świadomość, na co powinniśmy się przygotować, nic nie powinno nas zaskoczyć. Kwestia dokumentów przedtransakcyjnych jest zależna m.in. od tego, czy decydujemy się na zakup domu z rynku wtórnego czy pierwotnego.

Zakup domu – jakie dokumenty przygotować?

Postępowanie przy zakupie budynku od dewelopera będzie różniło się od kupowania kilkuletniego lokum od osoby prywatnej. Niemniej w każdej sytuacji dobre przygotowanie pełni formę zabezpieczenia – znając stan nieruchomości, nie będziemy narażeni na przykre konsekwencje takie jak m.in. brak pozwolenia na budowę czy obciążenie hipoteką w księdze wieczystej. Najistotniejsze, aby zakup był w pełni legalny – finalizacja powinna obejmować m.in. akt notarialny, który jest podstawą do praw i roszczeń. Na szczęście, większość formalności uprzednich leży po stronie sprzedającego.

Jakie dokumenty przy zakupie domu powinniśmy skompletować?

Obecnie rynek nieruchomości pozostawia nam wiele możliwości – wraz z różniącymi się od siebie ofertami. Możemy wybierać spośród setek tysięcy miejsc, które mogą zostać naszym domem. Jeśli po długotrwałych poszukiwaniach w końcu trafimy na obiekt, który będzie wydawał się dla nas idealny, powinniśmy wnikliwie sprawdzić, kto stoi za jego sprzedażą lub budową. W przypadku deweloperów najlepiej zaufać firmom, które mogą pochwalić się długoletnim doświadczeniem, ukończoną realizacją wcześniejszych obiektów lub dobrymi opiniami w środowisku budowlanym. Wówczas możemy być spokojniejsi o przebieg samej transakcji, a co najważniejsze, o wykonanie domu i jego zgodności z projektem. Gdy znaleźliśmy wymarzony obiekt, wiemy na jego temat wszystko, co istotne – pora na zakup!

Jak wspomnieliśmy, kluczowe jest przygotowanie aktu notarialnego – sporządzonego w obecności notariusza, któremu sprzedający dostarczył wymagane dokumenty. Kiedy dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży – dokument określa jasno strony umowy, cenę, termin płatności oraz jej sposób – akt jest odczytywany przez uprawnionego notariusza. Jeśli treść nie budzi sprzeciwu, dochodzi do podpisania i oficjalnie mówimy o zawarciu transakcji. Jako kupujący, jesteśmy zobligowani do opłacenia taksy ( jej wysokość uwarunkowana jest wartością nieruchomości, a jej maksymalną kwotę określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości 28/06/2004). Następnie, powinniśmy zadbać o uzyskanie odpisu, którego zawartość jest identyczna jak oryginału. w tym momencie jesteśmy już w posiadaniu nieruchomości, choć nadal mamy do załatwienia kilka formalności. W naszym interesie jest uzyskanie stosownego wpisu do księgi wieczystej (koszt jest niezmienny, wynosi 200 zł) tudzież jej założenia w przypadku braku (60 zł).

Co jeszcze trzeba zrobić po zakupie domu?

Dalsze czynności są uzależnione od indywidualnej sytuacji , związanej m.in. z kredytem hipotecznym, zasadami umowy oraz wspomnianym rynkiem (wtórnym lub pierwotnym). Jeśli decydujemy się na kupno domu z rynku wtórnego, będziemy zmuszeni do zapłacenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości (PCC). Zwolnienie z opłat następuje wówczas, gdy kupujemy budynek od dewelopera lub gdy jesteśmy płatnikami podatku VAT. Naszym zakupem należy “pochwalić się” również w urzędzie miasta lub gminy. Wystarczy dostarczyć wniosek IN-1, w którym umieszczamy najbardziej istotne informacje – mamy na to 14 dni. Na jego podstawie specjaliści ustalą podatek od nieruchomości, który będziemy opłacać kwartalnie lub raz w roku.

Choć formalności nie brakuje, będziemy załatwiać je najpewniej z fotela w swoim wymarzonym domu. Cały proces w istocie nie musi być problematyczny – największe zagrożenia związane są z wyborem sprzedającego, tak więc to tym etapie kupowania nieruchomości powinniśmy skupić się najbardziej.

Firma MOEKO słynie z zespołu specjalistów z 30-letnim stażem! Realizujemy kameralne projekty o podwyższonym standardzie – w centrum naszej filozofii są człowiek, rodzina i ekologia. Indywidualne podejście, profesjonalne wykonanie oraz kunszt – wszystko to w należytej trosce o poszanowanie środowiska naturalnego!

Przeczytaj podobne wpisy: