Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

W ostatnich latach styl skandynawski podbił miliony serc na całym świecie. Ciężkie meble, dziesiątki bibelotów, kolorów i faktur zaczęto zastępować rozwiązaniami minimalistycznymi o stonowanej, ograniczonej kolorystyce oraz kilkoma dekoracjami, które tworzą harmonijną całość z resztą pomieszczenia. Projekty domów w stylu skandynawskim coraz częściej są urzeczywistniane i obecne w naszej świadomości jako aranżacje zapewniające spokój ducha, wyciszające, estetyczne, minimalistyczne, a zarazem cieszące oko. Te właśnie cechy zapewniły stylistyce z Północy międzynarodowy rozgłos.

Dom w stylu skandynawskim – jak urządzić i czym się cechuje?

Aranżacyjne projekty domów w stylu skandynawskim łączą w sobie prostotę z funkcjonalnością, nie zapominając o czerpaniu z natury, jeśli chodzi o materiały mebli. Najczęściej jest to oczywiście drewno – większość osób wybiera raczej jasne odcienie z obawy, że zbyt ciemne pomieszczenie może przytłaczać, a tego właśnie staramy się unikać, tworząc projekty domów w stylu skandynawskim.

Zastanawiając się, jak urządzić dom w stylu skandynawskim, należy poznać jego istotę. Proste formy, dużo bieli i naturalne materiały w połączeniu z minimalistycznym podejściem tworzą wnętrza, które niezależnie od metrażu dają wrażenie przestronności. Meble mają być funkcjonalne, nieprzekombinowane, ale jednocześnie wygodne.

Celem zastosowania tego stylu jest zaprowadzenie spokoju we wnętrzu, a także uczynienie go przytulnym, co najczęściej osiąga się za pomocą starannie dobranych dodatków. To w ich przypadku możemy sobie pozwolić na bardziej ożywione barwy. Mile widziane są geometryczne wzory, miękkie tkaniny w postaci koców, dywanów, narzut czy poduszek. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ich ilością, jako że przyniesie to zupełnie odwrotny efekt do zamierzonego.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim? Ważne są materiały!

Styl skandynawski u swych źródeł jest nierozłączny z filozofią zdrowego, ekologicznego życia. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, warto stawiać na naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len czy wiklina. Należy unikać plastiku, który w tym stylu stanowi po prostu źródło kiczu. Naturalne tworzywa mają także funkcjonalne zastosowanie – gromadzi się na nich mniej kurzu, wykazują pozytywny wpływ na jakość powietrza oraz poziom wilgoci. Co więcej, cechują się po prostu znacznie dłuższą żywotnością, co stanowi szansę na zaoszczędzenie sporych funduszy w wieloletniej perspektywie.

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić dom w stylu skandynawskim w taki sposób, aby wprowadzić do niego więcej przytulności, z pomocą przyjdą nam właśnie naturalne materiały.

Dom w stylu skandynawskim – jak urządzić i jakie dodatki wybrać?

Najczęściej wybierane dodatki do wnętrz w stylu skandynawskim to między innymi ramki na zdjęcia, plakaty, wazony, koce, poduszki czy narzuty. Mile widziane są także wiklinowe kosze bądź zegary, lecz przede wszystkim – naturalne rośliny w ozdobnych donicach.

Projekty domów w stylu skandynawskim powinny uwzględniać w kwestii dodatków odpowiednie oświetlenie. Ważne, by nie było ani zbyt zimne, ani zbyt ostre. Kwintesencja stylu skandynawskiego to przede wszystkim harmonia i umiar. Same lampy mogą stanowić doskonałą dekorację, wyróżniając się na przykład geometrycznymi kształtami czy efektownym abażurem. Modele stojące bądź nocne dobrze organizują przestrzeń, a także współtworzą wrażenie przytulności i wygody.

Projekty domów w stylu skandynawskim

Oprócz harmonii w samym wnętrzu warto zadbać o to, by cały dom odzwierciedlał ideę umiaru, spójności i minimalizmu. Nowo powstające nieruchomości zazwyczaj cechują się estetyką utrzymaną właśnie w takim duchu. Wybierając miejsce do życia, warto zadbać o to, by było przestronne oraz funkcjonalne, ale także wygodne i tak dzieje się właśnie w tym przypadku.

Moeko.pl proponuje wyjątkowe projekty domów w stylu skandynawskim, dzięki którym stworzenie spokojnej życiowej ostoi staje się znacznie prostsze i niezwykle przyjemne.