Jak sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony?

Podczas nabywania nieruchomości wielu osobom przechodzi przez myśl kwestia różnego rodzaju niespodzianek, które mogą ich spotkać jako przyszłego nabywcę. Do najczęściej się pojawiających należą przede wszystkim kwestie związane z finansami poprzednich właścicieli. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony. Podobne znaczenie ma to w kwestiach spadkowych. Nic w tym jednak dziwnego, że ludzie chcą wiedzieć gdzie sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony.

Jak sprawdzić zadłużenie domu?

Wiele osób, zastanawiając się nad ty, jak sprawdzić zadłużenie domu zaczyna od chęci sprawdzenia księgi wieczystej. Jest to niezwykle dobry krok, ponieważ można znaleźć tam przede wszystkim stan prawny nieruchomości i informacje  ewentualnym zadłużeniu, czy ciążących prawach. Oprócz tego znajdują się tam wszelkie informacje o właścicielu mieszkania. Można znaleźć tam także liczne wzmianki, które zakładają także sprawy na razie oczekujące na rozpatrzenie. Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak sprawdzić, czy dom jest zadłużony, obawia się, że zostanie im sprzedana nieruchomość z ciążącą na niej hipoteką. Czynią więc wszystko w tym kierunku, aby jak najlepiej zorientować się w kwestii nabywanej nieruchomości. Gdzie sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony? Odpowiedzią okazują się księgi wieczyste, do których dostęp mogą mieć wszyscy spełniający jedną kwestię.

Gdzie sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony?

Księgi wieczyste są dokumentami jawnymi. Co w praktyce oznacza, iż każda osoba posiadająca numer konkretnej księgi wieczystej będzie mogła zapoznać się z nich treścią w formie elektronicznej. Można tego dokonać za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości i wpisać numer księgi, którą chce się poddać weryfikacji pod względem zadłużenia. Alternatywną możliwością jest udanie się do Sądu Rejonowego i załatwienie tych kwestii w formie papierowej. W tym przypadku również będzie niezbędny numer księgi wieczystej. Zbędne jest wykazywanie jakichkolwiek dokumentów w każdej z możliwości.

Gdzie sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony, jeśli nie ma jeszcze księgi wieczystej?

W tej sytuacji niezbędne będzie próba uzyskania aktu notarialnego, a także zaświadczenia ze współdzieli. Pomoże to określić, czy właściciel posiada jakieś zobowiązania finansowe w ty aspekcie. Warto także poczynić wszelkie badania z zakresu innych obciążeń, które można przejąć wraz z nabyciem nieruchomości. Mowa tu o wszelkiego rodzaju obciążeniach publicznoprawnych. Są to kwestie związane między innymi z podatkiem od nieruchomości czy opłatą za użytkowanie wieczyste. Warto tę kwestię odpowiednio zweryfikować, gdyż po nabyciu, nowy właściciel zyskuje nie tylko nieruchomość, ale także wszelkie nieuregulowane przez poprzedniego właściciela zobowiązania.

Kolejną kwestią, którą podczas nabywania nieruchomości warto zweryfikować, jest upewnienie się, że w danym lokalu nikt nie jest zameldowany. Dokonać tego można za pośrednictwem wydziału meldunkowego urzędu gminy.

Jak sprawdzić zadłużenie domu? — przezorny zawsze ubezpieczony

Aby posiadać stuprocentową pewność, że nie będziemy zmuszeni do uiszczania jakichkolwiek opłat wynikających z zadłużenia poprzedniego właściciela nieruchomości, warto poprosić o zastrzeżenie tego w podpisywanej umowie. Wystarczy umieścić w niej zapis, z którego jasno wynika, iż nieruchomość nie jest zadłużona. W przypadku, gdy nie uda nam się wcześniej dotrzeć do wszelkich informacji związanych z ewentualnym zadłużeniem, to poprzedni właściciel będzie ponosił całą odpowiedzialność.

 

Specjaliści w branży nieruchomości — dlaczego warto się do nas zgłosić?

Mimo że działamy na rynku od dość niedawna, jesteśmy specjalistami w branży budowlanej od ponad 30 lat. Realizujemy przede wszystkim kameralne projekty, które charakteryzują się podwyższonym standardem użytkowym. Za sprawą wiedzy oraz doświadczenia zapewniamy naszym klientom wszystko, czego oczekują w kwestii nieruchomości. Istotne jest dla ans także poszanowanie środowiska naturalnego, dlatego czynimy znaczne kroki w tym kierunku. Zachęcamy do zapoznania się ze zrealizowanymi przez nas projektami. W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.