Ile trwa zakup mieszkania?

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób wiążących z nim szereg oczekiwań. Zazwyczaj ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z zakupem nieruchomości, mają błędne wyobrażenie o tym, ile trwa taki proces. Ze względu na niekiedy wydłużający się okres poszukiwań właściwego lokum, a także wiele formalności do dopełnienia jest zazwyczaj dłuższy, niż przewidujemy. Na to, ile trwa zakup mieszkania, ma jednak wpływ kilka czynników.

Co wpływa na to, ile trwa zakup mieszkania?

 

Osoby, które dopiero zaczynają szukać mieszkania, bardzo często żywią przekonanie, że będzie to proces szybki i przyjemny – w końcu zazwyczaj wiąże się z urzeczywistnieniem marzenia o własnych czterech kątach. Podaje się, że średnio wynosi od 3 do 6 miesięcy, jednak ostateczna ilość czasu jest inna dla każdego przypadku.

Czynniki, które mają największy wpływ na to, ile trwa kupno mieszkania, to między innymi nasze potrzeby i oczekiwania dotyczące lokalu, sposób płatności – gotówka lub kredyt – oraz segment rynku. Nie bez znaczenia pozostają również poziom motywacji, posiadana wiedza o branży, doświadczenie w kupnie nieruchomości, a także to, czy poszukiwania oraz transakcję chcemy zrealizować na własną rękę, czy też z pomocą profesjonalnego pośrednika.

Kupno mieszkania – ile trwa w zależności od naszych oczekiwań co do lokalu?

Gdy poszukujemy odpowiedniego mieszkania, na pewno mamy w głowie pewien obraz tego, na jakie potrzeby powinno odpowiedzieć. Niektórym osobom wystarczy, że nieruchomość będzie spełniała dwa kryteria – na przykład posiadała oczekiwany metraż i znajdowała się w niewielkiej odległości od pracy.

Inni natomiast poszukują lokalu, który w znacznie wyższym stopniu będzie tożsamy z potrzebami. Niekiedy wynika to z gustu, a innym razem z racji posiadania rodziny. W międzyczasie należy znaleźć satysfakcjonujący kompromis pomiędzy naszymi wymaganiami a kosztem transakcji, co zdecydowanie wpływa na to, ile trwa zakup mieszkania.

 

Ile trwa kupno mieszkania, jeśli płacimy gotówką, a ile w przypadku wzięcia kredytu?

Sposób finansowania ma bardzo duży wpływ na to, ile trwa zakup mieszkania. W przypadku konieczności wzięcia kredytu musimy dopełnić większą ilość formalności. Warto mieć przy tym na uwadze, że od momentu złożenia wniosku o jego uzyskanie do otrzymania decyzji i podpisania umowy mogą minąć nawet 2 miesiące, a nawet dłużej, jeśli kredyt zaciągamy w obcej walucie. Nierzadko wybór i uzyskanie finansowania w tej formie wiąże się ponadto z koniecznością zasięgnięcia porady doradcy kredytowego.

 

To, ile trwa zakup mieszkania, zależy od segmentu rynku

Warto wiedzieć, że jeżeli celujemy w rynek wtórny, przeprowadzenie transakcji i jej domknięcie będzie od nas wymagało mniejszej liczby dokumentów niż w przypadku segmentu pierwotnego. Dlatego to dobra decyzja, kiedy zależy nam na czasie oraz jesteśmy gotowi pójść na kompromisy pod względem różnych cech lokalu.

 

Jeśli jednak mamy możliwości, aby uczestniczyć w nieco dłuższym procesie, mieszkanie z rynku pierwotnego może się okazać znacznie lepiej dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Jeżeli lokal jest już gotowy, transakcja potrwa krócej niż w przypadku, gdy osiedle dopiero powstaje – a ponadto będziemy dokładnie wiedzieć, co kupujemy.

Kupno mieszkania – ile trwa z pośrednikiem i bez?

Jeżeli nie posiadamy doświadczenia w poszukiwaniu i nabywaniu nieruchomości, dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z pomocy profesjonalnego pośrednika. Wówczas nie będziemy musieli przeznaczać czasu na research ani kontakt ze sprzedającymi, a przy tym zdobędziemy pewność, że odpowiednie formalności zostaną dopełnione. Z pomocą fachowca to, ile trwa zakup mieszkania, potrafi pozytywnie zaskoczyć.

 

Ile trwa kupno mieszkania? Podsumowanie

“Kupno mieszkania – ile trwa?” to często zadawane pytanie przez niedoświadczone w tej dziedzinie osoby. W powyższym artykule wymieniliśmy czynniki, które wpływają na skrócenie i wydłużenie tego procesu. Nierzadko wybór jednej z opcji wymaga jakichś poświęceń, dlatego przewidując czas trwania poszukiwań oraz kupna, należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby wraz z możliwościami związanymi z każdą ze wspomnianych opcji.