Formalności po zakupie domu – krok po kroku

Zakup domu często jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Stanowi ono dużą zmianę, która jak najbardziej może powodować ekscytację, ale nie tylko. Często podczas całego przedsięwzięcia pojawiają się także liczne wątpliwości, ponieważ nie do końca wiadomo, jak taki proces powinien dokładnie wyglądać. Jakie formalności po zakupie domu muszą zostać wypełnione? Poniżej wykaz najważniejszych wskazówek dotyczących procesu zakupowego nieruchomości.

Kupno domu – formalności, o których nie można zapomnieć

Istnieją takie transakcje, których dopełnienie może stanowić duży krok w życiu. Jedną z nich z pewnością jest zakup domu. Zmiana miejsca zamieszkania sama w sobie często wiąże się z dużym zamieszaniem, wymagającym odpowiedniego samozaparcia i doskonałej organizacji. Ten proces może wydawać się jeszcze trudniejszy, jeśli w grę wchodzi także kupno domu. Formalności z tym związane nie od dzisiaj sieją postrach wśród nowych nabywców takiej nieruchomości. Takie obawy najczęściej związane są z niemiłymi skojarzeniami z wizytami w urzędach. Z takiego powodu również sama kwestia tego, jakie formalności po zakupie domu należy załatwić, może budzić duży stres. W trosce o bezpieczeństwo oraz interesy naszych klientów, decydujących się na zakup oferowanych przez nas komfortowych mieszkań, przygotowaliśmy praktyczny poradnik dotyczący najważniejszych kwestii kupna domu. Jakie formalności należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że wszystkie odgórnie narzucone wytyczne zostały wypełnione? W tym celu należy dokładnie prześledzić obecnie obowiązujące przepisy, które nakładają na nabywców nieruchomości pewne zadania.

Kupno domu – formalności krok po kroku, czyli od czego zacząć

W przypadku konieczności wypełniania formalności związanych z kupnem domu należy pamiętać, że kluczowa jest organizacja. Najlepszym pomysłem jest po prostu stworzenie listy zadań, na której wypisane będą wszystkie najważniejsze informacje na temat kupna domu. Formalności krok po kroku w formie wypisanej listy przestaną się wydawać tak skomplikowane, co pozwoli na dokładne zaplanowanie działań w tym zakresie. Aby mieć pewność, że każdy obowiązek zostanie wypełniony, najlepiej ułożyć je w kolejności chronologicznej. Zastanawiając się więc, jakie formalności po zakupie domu należy wypełnić, warto zacząć już od samego początku, czyli od umowy.

Umowa jest zarazem pierwszym punktem pozwalającym zweryfikować, czy mamy do czynienia z wiarygodnym podmiotem. W trosce o interesy naszych klientów zawsze przygotowujemy umowę z jak najwyższą dbałością o każdy szczegół. Skonstruowana przez nas umowa ma charakter aktu notarialnego, dzięki czemu jest ona obowiązująca w świetle prawa i daje ona nabywcy odpowiednie zabezpieczenie. Jest ono niezbędne w przypadku tak ważnych transakcji, jak kupno domu. Formalności krok po kroku dotyczące takiego przedsięwzięcia rozpoczynają się już w momencie podpisania odpowiedniej umowy. Po jej podpisaniu można zaplanować kolejne czynności.

Kupno domu – jakie formalności po podpisaniu umowy?

Wiele osób nabywających dom może wpaść w pułapkę, jaką jest zaprzestanie śledzenia obowiązujących formalności po zakupie domu. Wbrew pozorom podpisanie umowy nie jest jedynym obowiązkiem ciążącym na nowym nabywcy nieruchomości. Ze swojej strony musi on dopełnić również innych zadań, jakie nakłada na niego obecnie obowiązujące prawo. Kolejny krok zaliczany do formalności po zakupie domu to wpis do księgi wieczystej. Jest on dokonywany przez uprawnionego do tego notariusza.

Następnie należy przejść do zdecydowanie najczęściej pomijanej przez nowych nabywców czynności, czyli zgłoszenia faktu nabycia domu do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Wbrew pozorom ten element formalności po zakupie domu da się załatwić stosunkowo szybko. Odpowiedni formularz (IN-1) najczęściej można znaleźć na stronie internetowej urzędu, zatem cały proces przebiega jeszcze szybciej, ponieważ można przygotować się do niego przed wizytą w urzędzie. Jakie jeszcze zadania wiążą się z kupnem domu? Formalności dotyczą także uiszczenia podatku od nieruchomości.

Przeczytaj podobne wpisy: