Dom parterowy czy z poddaszem – który lepszy

Zakup własnego domu to zadanie z pewnością bardzo ekscytujące, z uwagi na to, jak wielką przyjemnością jest możliwość samodzielnego urządzania wystroju swojej domowej przestrzeni. W mieszkaniach na wynajem często takiej możliwości po prostu nie ma, z uwagi na ograniczenia, jakie może narzucać właściciel. Zupełnie inaczej jest po zakupie własnego domu, gdzie przestrzeń mieszkalną można dowolnie dostosowywać wedle swojego życzenia. Zanim jednak przyjdzie czas na dopasowywanie wystroju wnętrz, warto zastanowić się, co będzie lepsze – dom parterowy czy z poddaszem.

Dom z poddaszem czy parterowy – najważniejsze różnice

Wybór domu, w którym mają się osiedlić domownicy, to nie lada wyzwanie. Nieistotne jest przy tym to, czy ma to być przestrzeń dla pary, czy może całej rodziny. W każdym z tych przypadków należy bardzo dokładnie przemyśleć to, co będzie najważniejsze podczas wyboru domu. Jasne i przejrzyste określenie swoich wymagań w tym względzie stanowi najlepszy początek wyboru – dzięki temu dużo szybciej można skonfrontować, czy dana oferta zgodna jest z początkowymi założeniami. Oczywiście w miarę rozwoju poszukiwać możliwe jest dostosowanie wymagań do aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości – często zdarza się, że pewne kwestie ulegają zmianie w ciągu całego procesu.

Zastanawiając się więc, co lepiej wybrać – dom z poddaszem czy parterowy, warto mieć na uwadze to, że początkowe założenia w sposób naturalny mogą ulegać zmianom, w miarę lepszego rozpoznania nieruchomości, a także zobaczenia ich na własne oczy. Po takim sprawdzeniu nierzadko zdarza się, że osoby poszukujące własnej przestrzeni mieszkalnej mogą pójść na pewne ustępstwa, tym samym czyniąc wybór nieruchomości jeszcze prostszym.

Dom parterowy czy z poddaszem – koszty

Choć dom parterowy wydaje się być bardziej przestronny i otwarty, szczególnie na pierwszy rzut oka, to jednak w rzeczywistości kwestia ta jest nieco bardziej skomplikowana. Zastanawiając się nad tym, co warto wybrać – dom parterowy czy z poddaszem – warto wziąć pod uwagę również koszty. Pracując na co dzień z zainteresowanymi zakupem domu klientami, doskonale wiemy, że kwestie finansowe mają dla nich niemałe znaczenie. Trudno jest się temu dziwić, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak dużą inwestycją jest zakup własnego domu. Kwestie finansowe są więc bardzo ważne przy rozważaniu, co będzie lepsze – dom parterowy czy z poddaszem.

Koszty nie rozkładają się tutaj równomiernie, ponieważ szacuje się, że budowa od podstaw domu parterowego jest o około 10% wyższa, niż w przypadku domu z poddaszem. To dość duża różnica, szczególnie biorąc pod uwagę to, jaką inwestycją jest zakup domu. Przeprowadzenie takiej transakcji wymaga więc od zainteresowanych dogłębnej analizy tematu. Samodzielne zorientowanie się w końcowych kosztach jest trudne, dlatego profesjonalnie obsługujemy naszych klientów również na tym polu, jednocześnie dbając o to, aby znaleźli jak najbardziej komfortowe warunki mieszkaniowe, z których będą w pełni usatysfakcjonowani.