Dom energooszczędny – czyli jaki?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o oszczędzaniu, przed co wiele osób zaczęło się zastanawiać, co to jest dom energooszczędny. Mimo że termin ten cieszy się sporą popularnością, to jednak mało kto zna jego prawidłowe znaczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są budynki energooszczędne i jakie są ich cechy, zapoznaj się z naszym artykułem.


Dom energooszczędny – co to znaczy?


Domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością. Mimo że ich budowa to spora inwestycja, to jednak pozwalają znacznie zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Dlatego w perspektywie czasu gwarantują spore oszczędności.

Czym wyróżniają się domy energooszczędne? Przede wszystkim zwartą bryłą, nieposiadającą żadnych mostków cieplnych. Takie budynki mają ciepłe ściany i wykorzystują promieniowanie słoneczne, przez co znacznie zmniejszają wydatki na ogrzewanie. Ponadto pobierają ciepło z gruntu oraz czerpią z energii odnawialnej. Najczęściej instaluje się w nich energooszczędną rekuperację i wentylację.

Budując dom energooszczędny, trzeba również zwrócić szczególną uwagę na okna i drzwi. Muszą być szczelne, aby nie powodowały strat ciepła. W domu energooszczędnym należy także wykorzystywać sprzęty pobierające jak najmniej prądu.

Jaki powinien być dom energooszczędny?


Decydując się na wybudowanie domu energooszczędnego, trzeba przede wszystkim zastanowić się, z jakiego materiału ma powstać. Najlepiej sięgnąć po tworzywa wyróżniające się dużą masą termiczną, czyli np. beton, kamień czy cegłę. Dzięki nim budynek nie będzie tracił energii cieplnej.
W budynku energooszczędnym trzeba również zadbać o jak najlepszą izolacją wszelkich podłóg, ścian i dachu. Najlepiej wykorzystać grubszą warstwę termoizolacji w przegrodach. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, lecz możesz być pewien, że ta inwestycja zwróci Ci się po kilku latach.
Jakie warunki musi spełniać dom energooszczędny? Bardzo ważne jest ogrzewanie. Należy pamiętać, że takie budynki nie potrzebują wiele ciepła. W tego typu obiektach budowlanych rewelacyjnie sprawdzają się odnawialne źródła energii, czyli pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na biomasę. Świetnym rozwiązaniem są również kotły elektryczne bądź towarzystwo elektrycznego ogrzewania podłogowego. Wiele osób stawiających domy energooszczędne decyduje się również na bezobsługowe kotły gazowe, które automatycznie uruchamiają się, a nieużywane przechodzą w tryb uśpienia.


Dom energooszczędny a pasywny – zużycie energii


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dom energooszczędny to nie to samo, co pasywny. W przypadku tego pierwszego zużycie energii wynosi ok. 70 kWh/(m²/rok). Natomiast w domu pasywnym jest ono znacznie niższe i osiąga mniej niż 15 kWh/(m²/rok). Warto zaznaczyć, że w klasycznych budynkach zużycie prądu wynosi nawet 120 kWh/(m²/rok).


Koszt budowy domu energooszczędnego


Jak wiadomo, wybudowanie domu energooszczędnego to niemały wydatek. Koszt postawienia takiego budynku zależy przede wszystkim od wybranego kształtu dachu, systemu grzewczego, powierzchni obiektu, rodzaju zastosowanych materiałów, systemu wentylacji i kubatury budowli. Decydując się na wybudowanie domu energooszczędnego, trzeba liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku klasycznego, jednorodzinnego obiektu. Należy jednak pamiętać, że w perspektywie czasu budynek energooszczędny gwarantuje spore oszczędności, a jego użytkowanie jest bardzo komfortowe. Ponadto domy energooszczędne są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska niż tradycyjne budynki jednorodzinne. Ich postawienie to świetna inwestycja.
Warto również pamiętać, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia skorzystanie z dofinansowania na energooszczędny budynek. A to wszystko dlatego, iż ten rodzaj obiektu jest ekologiczny oraz bezpieczny dla naszej planety. Zatem, jeśli rozważasz budowę tego typu obiektu budowlanego dla siebie i swojej rodziny, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami na temat dofinansowania. Dzięki temu otrzymasz szansę naprawdę sporo zaoszczędzić!