Czy można sprzedać działkę bez dostępu do drogi publicznej?

Sprzedaż gruntu mogłaby się wydawać mało skomplikowanym procesem, jednak istnieją sytuacje, które w większym lub mniejszym stopniu go utrudniają. Mowa na przykład o braku dostępu do drogi publicznej, co potrafi wiele skomplikować, także pod kątem prawnym.

Chcąc zbyć nieruchomość, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można sprzedać działkę bez dostępu do drogi publicznej? Odpowiedź jest twierdząca, jednak równocześnie bardziej złożona. Z tego względu zachęcamy do lektury.

 

Co to droga publiczna? Co się dzieje, jeśli działka nie ma do niej dostępu?

Według ustawy o drogach publicznych takim terenem nazywa się drogę, po której może poruszać się każdy, zgodnie z przeznaczeniem i obowiązującymi przepisami dla konkretnego obszaru (np. terenu zabudowanego czy niezabudowanego). Jest to prawo nieodpłatne.

Często zdarza się, że grunt jest odgrodzony od drogi publicznej innymi działkami. To stanowi poważną wadę fizyczną nieruchomości i może wiązać się z licznymi niedogodnościami. W takim przypadku zachodzi konieczność postarania się o dostęp do tzw. drogi służebnej. Dopiero ona będzie prowadziła do tej publicznej. Co istotne, jest to jeden z warunków uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Czy można sprzedać działkę bez dostępu do drogi publicznej?

Oczywiście, istnieje możliwość sprzedaży takiej działki, jednak trzeba spełnić kilka warunków. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomości (’art. 93 ust. 3) umowa przeniesienia własności gruntów bez dostępu do drogi publicznej jest nieważna.

Warto jednak zastanowić się nad samym terminem “dostęp” Pod nim bowiem kryje się dodatkowa możliwość. Mianowicie, należy postarać się o ustanowienie służebności. Oznacza to wyznaczenie drogi służebnej, a więc dojazdu do drogi publicznej przez działkę innego właściciela w sposób jak najmniej dla niego problematyczny oraz za dodatkową opłatą. Można również (jeśli istnieją takie warunki) wykupić udziały w drodze wewnętrznej.

Sprzedaż bez dostępu do drogi publicznej może mieć wiele konsekwencji. Przede wszystkim spada wartość danej działki. Trzeba również powiadomić potencjalnych nabywców o tym fakcie, co dodatkowo obniża zainteresowanie nieruchomością. W kontekście prawa natomiast nie można zapominać o zamieszczeniu w umowie informacji o tym, że w ramach jaj realizacji ustanowiona zostanie służebność. W przeciwnym wypadku transakcja może zostać uznana za nieważną.

 

Czy można sprzedać działkę bez dojazdu?

Czy można sprzedać działkę bez drogi dojazdowej? Wedle polskiego prawa i wcześniej wspomnianej ustawy – nie. Istnieje bowiem ryzyko, że taka sytuacja zrodzi różne problemy. Na przykład może być tak, że dotychczas dojazd do posesji zapewniał sąsiad, z którym jesteśmy w dobrych relacjach.

Jeżeli jednak chciałoby się sprzedać taką działkę, można się spotkać z odmową, jeśli uprzednio nie ustali się z owym sąsiadem służebności. To, co prawda, może nie spotka się z jego dezaprobatą, jednak jest czasochłonnym procesem, wymagającym załatwienia różnych formalności. Stanowi to kłopot, kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki i chcemy sprzedać nieruchomość tak szybko, jak to możliwe.

 

Sprzedaż działki bez dostępu do drogi publicznej – zapraszamy do współpracy

Jeżeli właścicielowi działki nie zależy na czasie względem sprzedaży, warto od razu postarać się ustalić drogę służebną. W przeciwnym wypadku pojawią się problemy. Możemy jednak pomóc. Prowadzimy skup nieruchomości w oparciu o rzetelną wiedzę prawniczą oraz doskonałą znajomość rynku. Dzięki temu oferujemy pomoc nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych sytuacji – oczywiście w miarę możliwości.

Realizujemy różne inwestycje, do których potrzebujemy działek budowlanych, dlatego gwarantujemy szybką finalizację transakcji na dobrych warunkach. Cenimy sobie transparentność współpracy, dlatego nasi eksperci tłumaczą wszelkie niejasności prawne.

Co istotne, w przypadku sprzedaży działki bez dostępu do drogi publicznej możemy sami ubiegać się o służebność. Dzięki temu klienci dostają możliwość szybszego otrzymania pieniędzy, zaoszczędzenia czasu oraz zachowania wygody. Zachęcamy do kontaktu.