Co trzeba wiedzieć o sprzedaży działki

Proces sprzedania działki wymaga dobrego przygotowania. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprzedać działkę, to koniecznie zapoznaj się z informacjami zawartymi w naszym wpisie. Dzięki nim możesz znacznie ułatwić sobie ten proces, a za sprawą pozyskanej wiedzy swobodniej podejmiesz działania prowadzące do sprzedaży Twojej działki. Pamiętaj, że zyskując informacje na ten temat, będziesz w stanie lepiej przygotować się do transakcji. Dodatkowo dowiedziesz się, na jakie rzeczy zwracać uwagę, dzięki czemu unikniesz potencjalnych problemów.

Sprzedaż działki – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli planujesz sprzedać swoją działkę, istnieje kilka ważnych informacji, z którymi warto się zapoznać. Na samym początku najlepiej jest przygotować potrzebną do sprzedaży dokumentację. Wśród niezbędnych dokumentów znajdują się między innymi akt własności, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wypis z ewidencji gruntu i budynków. Sprzedając działkę, musisz również znać jej dokładną wielkość oraz kształt, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na potencjalną cenę.

Jak sprzedać działkę?

W zależności od tego, kto zamierza zakupić Twoją działkę, będzie trzeba zwrócić uwagę na różne elementy składające się na jej atrakcyjność. W przypadku klienta indywidualnego oczekiwania będą się różniły w stosunku do cech, którymi zainteresowany jest deweloper. Najpierw omówimy kwestię sprzedaży działki osobom, które chcą nabyć ją do użytku własnego. W przypadku takich nabywców działka nie musi mieć aż tak dużych rozmiarów. Przy przedstawianiu swojej oferty warto podkreślić takie aspekty, jak droga dojazdowa – asfaltowa lub utwardzana stanowi spory atut. Kolejną kwestią jest swobodny dostęp do energii elektrycznej, kanalizacji czy wodociągu. Jeżeli zależy Ci na sprzedaży działki w satysfakcjonującej cenie, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług pośrednika, który wspomoże Cię swoim doświadczeniem w handlu nieruchomościami.

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jest zdobycie jak najlepszych informacji nie tylko o samej działce, ale również o jej otoczeniu, także mającym bardzo duże znaczenie dla potencjalnego kupca i mogącym wpłynąć na jego decyzję. Istnieje jeszcze wiele innych czynników wpływających na wartość Twojej działki. Ważne jest sąsiedztwo, a także ceny okolicznych nieruchomości. Jeżeli zależy Ci na dokładnej wycenie Twojej działki, możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który posiada tego typu informacje na temat kwot w okolicy.

Sprzedając działkę, pewnie zastanawiasz się, czy i jaki podatek od sprzedaży musisz zapłacić. Jeżeli jesteś właścicielem ziemi dłużej niż przez pięć lat, nie musisz płacić podatku od sprzedaży. Jednak jeżeli zakup został dokonany przed upływem tego czasu, to niestety będziesz mieć obowiązek zapłacenia podatku wynoszącego 17% od kwoty dochodu. Pamiętaj, że podatek zapłacisz wyłącznie od różnicy między ceną, którą zapłaciłeś za działkę podczas kupna, a kwotą, jaką zarobiłeś na jej sprzedaży.

Sprzedaż działki – co trzeba wiedzieć o typach działek?

Bardzo istotną kwestię przy sprzedaży działki stanowi również to, czy jest to działka rolna czy budowlana, a także jakie są warunki zabudowy. Jeżeli interesuje cię kwestia tego, jak sprzedać działkę deweloperowi, to koniecznie pamiętaj, że warunki zabudowy stanowią główny czynnik, na który inwestorzy zwracają uwagę, ponieważ nie wszystkie rodzaje działek będą się dla nich nadawały. W przypadku, gdy posiadasz działkę rolną, możesz przekształcić ją w budowlaną. Musisz również wiedzieć, że w przypadku deweloperów sprzedaż działki w dużej mierze zależy również od tego, jak dużą ma powierzchnię, ponieważ inwestycje wymagają znacznie większych powierzchni niż domy stawiane przez osoby prywatne.

Mamy nadzieję, że poniższy wpis przybliżył Ci trochę specyfikę procesu zbytu działki i odpowiedział na pytania, jak sprzedać działkę deweloperowi oraz co trzeba wiedzieć na ten temat. Pamiętaj, że ważne jest dobre przygotowanie, a skorzystanie z pomocy specjalistów może znacznie ułatwić Ci sprzedaż.